Skip to main content

Tuż po zakończeniu tegorocznych rozgrywek ligowych w podróż do odległej Burgundii udał się 17-letni środkowy obrońca pierwszej drużyny ZKS Unia Tarnów; Wiktor Matyjewicz. Młody tarnowianin od niedzieli przebywa we Francji, gdzie bierze udział w testach sportowych na zaproszenie czołowej drużyny drugiej ligi francuskiej AJ Auxerre

Auxerre jest niewielkim średniowiecznym miastem położonym w centralnej Francji nad rzeką Yonne. Administracyjnie ustępujące takim metropoliom jak Paryż, Lyon, Marsylia czy Bordeaux, ale w sferze sportowej na przestrzeni lat nieraz znajdowało miejsce ponad hegemonami, odciskając fundamentalne piętno nie tylko w regionie Burgundii, ale w całej francuskiej piłce. Kibice AJ Auxerre bardzo wysoko cenią Polaków. W najlepszej jedenastce w historii tego klubu znalazło się aż czterech biało-czerwonych; Marian Szeja, Paweł Janas, Waldemar Matysik i Andrzej Szarmach. W barwach tej drużyny występowali także między innymi Ireneusz Jeleń, Dariusz Dudka i Tomasz Kłos, a najbardziej znanym wychowankiem francuskiego klubu jest niewątpliwie Eric Cantona.

Wiktor jest wychowankiem klubu sportowego ZKS Unia Tarnów w pełnym tego słowa znaczeniu. To tutaj stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki, nigdy nie zmienił barw klubowych, a po przejściu wszystkich szczebli szkolenia w Akademia Piłkarska ZKS Unia Tarnów, został dołączony do pierwszej drużyny występującej wówczas na poziomie IV ligi małopolskiej. Ligowy, pięciominutowy debiut w wieku 16 lat miał miejsce 8 sierpnia 2020 w meczu 1 kolejki sezonu 2020/2021 z Metalem Tarnów. Pierwsze pełne 90 minut w wyjściowym składzie zaliczył niespełna miesiąc później w meczu z „rezerwami” Bruk Bet Nieciecza, które na ten mecz postanowiły wystawić zespół złożony w pełni z pierwszoligowych zawodników. Aktualny sezon zaczął się dla Wiktora pechowo, gdzie musiał opuścić kilka spotkań z powodu kontuzji. Trzecioligowy debiut zaliczył w 08.09.2021 w meczu z Siarką Tarnobrzeg, a pierwszym spotkaniem w wyjściowej jedenastce był pojedynek w Sieniawie. Łącznie w tym sezonie w rozgrywkach 3 ligi wystąpił w 12 spotkaniach z czego 9 w podstawowym składzie.

Zaproszenie ze strony francuskiego klubu dla młodego adepta Unii Tarnów potwierdza dobrą pracę z młodzieżą jaką wykonuje Akademia i Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów. Wiktor w odpowiednim momencie był przesuwany do wyższych kategorii wiekowych by rywalizować ze starszymi od siebie zawodnikami i dzięki temu odpowiednio przygotowany trafił do pierwszej drużyny występującej obecnie w 3 lidze. Będąc więc jeszcze juniorem zaliczył występy w seniorskiej drużynie, skąd bezpośrednio trafił na testy do AJ Auxerre. Taką samą ścieżkę kariery mamy przygotowaną dla wszystkich młodych zawodników trenujących w Unii Tarnów – – powiedział Artur Szklarz Prezes Zarządu ZKS Unia Tarnów.

Młodemu zawodnikowi Jaskółek życzymy udanych testów, a wszystkich zawodników i zawodniczki z Tarnowa i okolic zapraszamy do rozpoczęcia swojej przygody z piłką nożną już dziś. Formularz zgłoszeniowy do Akademii Piłkarskiej ZKS Unia Tarnów znajdziecie na stronie zksuniatarnow.pl