Skip to main content

W dniu dzisiejszym Małopolski Związek Piłki Nożnej ogłosił decyzję w sprawie spotkań barażowych o awans do III Ligi pomiędzy Unią Tarnów, a Cracovią II Kraków.

Z wielkim zdumieniem odebraliśmy dzisiejszą decyzję Małopolskiego Związku Piłki Nożnej zmieniającą terminy baraży o awans do III ligi gr IV. Pomimo zakończenia rozgrywek sezonu 2019/2020 dnia 28 maja 2020, pomimo zgody Ministerstwa Sportu na rozegranie baraży w pierwotnie ustalonych terminach, Zarząd MZPN postanowił przesunąć ich datę, poza czas obowiązywania kontraktów i deklaracji gry amatora naszych zawodników. Przy jednoczesnym ograniczeniu uprawnienia dla zawodników mogących wziąć udział w meczach  barażowych do dnia 31 maja, Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej tą bezprecedensową i sprzeczną z wszelkimi normami zarówno prawnymi jak i etyczno-moralnymi decyzją, wyeliminował nasz klub z rozgrywek barażowych.

 

Pragniemy jednocześnie przedstawić szeroką analizę sytuacji barażu Unia Tarnów vs Cracovia II na podstawie obowiązujących przepisów i uregulowań prawnych.

Co wiemy na pewno?

1. Rozgrywki sezonu 2019/2020 zostały zakończone.
Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę o zakończeniu sezonu 2019/2020 w prowadzonych przez siebie rozgrywkach. (§1 Uchwała nr 3/Z/2020 Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej z dnia 28 maja 2020 roku w sprawie zakończenia sezonu 2019/2020 w Małopolsce)
2. Gramy baraże.
Mecze barażowe decydujące o awansie do III ligi odbędą się tylko w przypadku, gdy rząd zezwoli na rozgrywanie spotkań w niższych ligach. (§3 pkt 2. Uchwała nr 3/Z/2020 Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej z dnia 28 maja 2020 roku w sprawie zakończenia sezonu 2019/2020 w Małopolsce)
3. Ministerstwo Sportu zezwala na rozegranie meczy barażowych IV ligi
Na zapytanie Klubu Sportowego ZKS Unia Tarnów, Ministerstwo Sportu udzieliło odpowiedzi dnia 4.06.2020, iż Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozwala na rozegra nie baraży na poziomie IV ligi.
4. Terminy baraży zostały wyznaczone.
Baraże zostały wyznaczone przez organ prowadzący rozgrywki komunikatem z dnia 11 marca 2020 na terminy 23.06.2020 oraz 27.06.2020.
5. Wyznaczone terminy są jedynymi terminami zgodnymi z regulaminem.
Zapisy § 19 art.2 pkt 1 Regulaminu Rozgrywek piłkarskich o mistrzostwo IV ligi i niższych klas Małopolskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2019/2020 stanowią, iż zasady przeprowadzenia barażów mogą zostać opracowane tylko przed zakończeniem sezonu. Jak wiemy Uchwała Zarządu MZPN z dnia 28.05.2020 zakończyła rozgrywki sezony 2019/2020 dnia 28.05.2020 a zatem jedynym aktualnie regulaminowym terminem baraży jest ogłoszony wcześniej termin 23 i 27 czerwca 2020.

Dlaczego Unia Tarnów chciała grać w czerwcu?

1. Ani regulamin, ani restrykcje rządowe nie stały na przeszkodzie, aby rozegrać mecze we wcześniej ogłoszonych terminach tj. 23 i 27 czerwca. Nie było zatem jakiegokolwiek logicznego powodu aby Unia miała czekać do lipca. Przecież:
a. Ostatni mecz o punkty rozegraliśmy w listopadzie 2019 roku.
b. Umowy i deklaracje gry amatora obowiązują tylko do 30 czerwca. Trudno sobie wyobrazić aby zawodnicy amatorzy przedłużali je na miesiąc lipiec, czyli moment w którym mają zaplanowane wakacje i urlopy w swoich miejscach pracy. To czas który jest zawsze poświęcany dzieciom, rodzinie i odpoczynkowi po całym roku ciężkiej pracy. Pamiętajmy, że to się są zawodowi piłkarze i ich główna aktywność zawodowa nie jest związana z występami w lidze.
c. Nie jest jasne jak w sytuacji braku kontynuacji rozgrywek i startu okienka transferowego sezonu 2020/2021 od 1 lipca dla ligi III i IV zostałoby potraktowane takie przedłużenia. Jako przedłużenie starego sezony w nowym oknie transferowym? Sytuacja niezwykle skomplikowana, tym bardziej, że część zawodników ustaliła już warunki współpracy z innymi klubami w zakresie rozgrywek sezonu 2020/2021, a przygotowania do przyszłego sezonu w wielu klubach już zostały rozpoczęte.
d. Biorąc pod uwagę punkt powyższe punkty, oraz zapisy Uchwały MZPN z 28 maja 2020, w barażu mogą wziąć udział jedynie zawodnicy, który byli uprawnieni do gry w klubie do 31 maja 2020. W przypadku gdy nie udało się osiągnąć porozumienia ze wszystkimi zawodnikami, wyznaczone przez PZPN terminy 8 i 12 lipca powodują, iż Unia Tarnów nie będzie w stanie wystawić drużyny, złożonej z zawodników, którzy byli uprawnieni do gry w maju. Tym samym została wyeliminowana z barażu „przy zielonym stoliku”.
e. Wszystkie IV rozgrywki ligowe, oraz baraże w całej Polsce zakończone zostaną do 30 czerwca. Kluby będą miały czas na zbudowanie zespołów na IV lub III ligę. Jedynym klubem na świecie występującym na piątym poziomie rozgrywkowym, który przez decyzje MZPN, będzie znajdował się w zawieszeniu przez czas wykraczający poza czerwiec, jest Unia Tarnów.

Jakie działania zaplanowała Cracovia?

1. Parafrazując klasyka; Chcieliście wykiwać Freda…
Najprawdopodobniej działacze Cracovii postanowili dołączyć do pierwszej drużyny zawodników rezerw, aby zdobyć przewagę nad Unią, która w czasie, gdy ekstraliga startowała z treningami grupowymi, nie mogła nawet marzyć o treningach 6 osobowych. Zapewne zawodnicy Ci zostali wpisani na listy i w czerwcu Cracovia
nie może z nich skorzystać w barażach nie ponosząc konsekwencji (finansowych, sportowych czy organizacyjnych)
2. Pierwsze żądania Cracovii szły w kierunku rozegrania baraży po zakończeniu rozgrywek Ekstraklasy. Jednakże w jakimś momencie ich działacze zorientowali się, że wówczas obejmie ich przepis wynikający z zapisów § 10 art.2 pkt d Regulaminu Rozgrywek piłkarskich o mistrzostwo IV ligi i niższych klas Małopolskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2019/2020 z którego wynika, iż po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w rozgrywkach klasy niższej, o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych spotkań mistrzowskich w drużynie niższej klasy. W Związku z tym urodził się „kompromis” (8 i 12 lipca), gdzie to zgadzają się na rozegranie baraży przed zakończeniem rozgrywek, ale w terminach przez nich ustalonych (lipcowych). Dzięki temu nie obejmie ich jeszcze cytowany przepis, a na tyle wyjaśnią sprawę w Ekstraklasie, że będą mogli skorzystać z większej grupy zawodników. Rzeczywiście „Kompromis” przez wielkie K…
3. Przy założeniach jak wyżej, Cracovia będzie mogła użyć wszystkich zawodników 1 drużyny również tych sprowadzonych w okienku zimowym, który nie rozegrali więcej niż 2/3 oficjalnych meczów w pierwszej drużynie. Rodzi to całkiem sporą grupę zawodników na co dzień przypisanych do pierwszej drużyny występującej na najwyższym poziomie rozgrywek w Polsce. Nie trzeba zbyt wielkiej wyobraźni, aby zdać sobie sprawę z faktu, iż zawodnicy numer 12,13,14 czy nawet numery 19,20,21 ekstraklasowej ekipy biją na głowę przygotowaniem i umiejętnościami zawodników amatorskiej PIĄTEJ klasy rozgrywkowej. Cały szkopuł w tym, że gdyby ekstraklasa i baraże odbyły się w normalnych terminach, Ci zawodnicy nie byliby uprawnieni do udziału w tym meczu. „Kompromis” wmawiany opinii publicznej przez Cracovię i MZPN daje więc MEGA handicap drużynie ekstraklasowej.

Co na to MZPN?

1. Na spotkaniu z Prezydium MZPN bez ogródek zakomunikowano obecnym przedstawicielom Unii Tarnów, iż interes klubu ekstraklasowego jest ważniejszy niż interes klubu IV ligi.
2. W myśl punktu powyżej MZPN znalazł własną wesoła konstrukcje interpretacyjną, by przełożenie ustalonych wcześniej terminów meczy barażowych, uznać za regulaminowe.
a. Plan A czyli próba przeniesienia odpowiedzialności na rząd RP została zniweczony bezpośrednią interpretacją Ministerstwa Sportu odnoszącą się do możliwości rozegrania baraży na poziomie IV ligi na podstawie zapisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
b. Plan B czyli myśl MZPN, iż na podstawie zapisów § 14 art. 2 zastrzega sobie prawo, że jest uprawniony do wyznaczenia terminów baraży z pominięciem wszelkich innych zapisów regulaminowych wg własnego punktu widzenia, wykraczających poza czerwiec 2020, został właśnie zrealizowany.
Co natomiast mówią zapisy regulaminowe na temat kompetencji MZPN w zakresie zmiany terminów baraży?
1. Statut Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.
Jako pierwszy należy zacytować zapis §29 pkt 2 ppkt 12 Statutu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, który jasno stwierdza, że nadrzędnymi dla MZPN są przepisy i regulaminy Polskiego Związku Piłki Nożnej.
2. Uchwała nr III/42 z dnia 12 marca 2020 r. Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej
Art. 3 pkt 4 Uchwały rzeczywiście upoważnia Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej do zastosowania własnych zasad w prowadzonych przez siebie rozgrywkach, ale z zastrzeżeniem, iż muszą być one zakończone do dnia 30 czerwca 2020 r.
3. MZPN jednak stwierdził, iż nie dotyczą go zapisy wyżej przytoczonej Uchwały gdyż w ich mniemaniu powinni się stosować do zapisów Uchwały nr IV/48 z dnia 12 maja 2020 r. Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych zasad postępowania w sytuacji wznowienia rozgrywek w sezonie 2019/2020, która to uchwała pozwala wydłużyć sezon do 31 lipca 2020 r.
Ustosunkujmy się zatem do zapisów Uchwały nr IV/48 z dnia 12 maja 2020 r.
a. Zapisy Uchwały dotyczą sytuacji w której rozgrywki są KONTYNUOWANE. Ekstraklasa, I i II liga kontynuuje rozgrywki ligowe sezonu 2019/2020 i to dla potrzeb tych lig ta uchwała została skonstruowana. Rozgrywki IV ligi Małopolskiej zostały ZAKOŃCZONE o czym świadczą zapisy §1 Uchwała nr 3/Z/2020 Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej z dnia 28 maja 2020 roku w sprawie zakończenia sezonu 2019/2020 w Małopolsce. Jeżeli zostały zakończone, nie możemy stosować zapisów Uchwały PZPN z dnia 12 maja 2020, a obowiązującymi są zapisy Uchwały PZPN z dnia 12 marca 2020, na podstawie których sezon w Małopolsce został zakończony.
b. MZPN wbrew własnej Uchwale twierdzi, że rozgrywki nie zostały jednak zakończone i baraże są kontynuacją rozgrywek. Odwołajmy się zatem do przepisów regulaminu ustalonego przez sam MZPN:
Regulamin Rozgrywek piłkarskich o mistrzostwo IV ligi i niższych klas Małopolskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2019/2020
– § 19 art. 1. Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej postanawia, iż w sezonie 2019/2020 obowiązuje niżej wymieniony system awansów i spadków wynikający z tabeli po zakończonym sezonie rozgrywkowym.
Art. 2. Awanse po zakończeniu sezonu rozgrywkowego:
1) Z IV ligi awansuje do makroregionalnej III ligi (gr. IV) jeden zespół, wyłoniony po barażach pomiędzy mistrzami grupy wschodniej i zachodniej IV ligi. Zasady przeprowadzenia barażów opracuje Wydział Gier MZPN przed zakończeniem sezonu.
– 7. Do udziału w meczach barażowych o awans do III ligi uprawnieni są mistrzowie poszczególnych grup IV ligi (bądź w razie rezygnacji ze sportowego awansu – wicemistrzowie).
– 7a. Warunkiem dopuszczenia drużyny do udziału w meczach barażowych o awans do III ligi jest terminowe złożenie wniosku o przyznanie licencji, uprawniającej do występów w tej klasie rozgrywkowej. Brak złożenia wniosku będzie traktowany jako rezygnacja z udziału w meczach barażowych.
Bardzo ważny zapis mówiący o tym, iż do baraży do III ligi może przystąpić tylko drużyna (klub), która wystąpi o otrzymanie licencji na sezon 2020/2021. Odwołajmy się zatem do zapisów Przepisów Licencyjnych dla klubów III ligi na sezon 2020/2021:
art. 3.6. Proces nadzwyczajny dotyczący klubów IV ligi awansujących do III ligi
art. 3.6.1. Zasadnicze czynności dotyczące procesu licencyjnego dla klubów IV ligi awansujących do III ligi:
1) Licencjodawca wzywa kluby do złożenia wniosku licencyjnego uprawniającego do udziału w rozgrywkach III ligi nie później niż w terminie 3 dni po zakończeniu rozgrywek o mistrzostwo IV ligi.
2) klub nie później niż w terminie 5 dni od wezwania składa wniosek licencyjny na udział w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi.

A zatem, aby przystąpić do barażu o awans do III ligi należy złożyć wniosek licencyjny na grę w III lidze w kolejnym sezonie, natomiast aby to zrobić rozgrywki aktualnego sezonu muszą zostać zakończone.
Ponadto gdyby sezon rozgrywkowy 2019/2020 nie był zakończony, nadal obowiązywałby przepis § 6 art. 2 pkt b Regulaminu Rozgrywek piłkarskich o mistrzostwo IV ligi i niższych klas Małopolskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2019/2020, który powodowałby, iż nadal otwarte jest zimowe okienko transferowe sezonu 2019/2020 i taki stan rzeczy pozostałby do rozegrania 1 meczu barażowego. Tym samym okres transferowy sezonu 2020/2021 dla lig III, IV i niższych, nie mógłby zostać otwarty w Małopolsce wcześniej niż 1 sierpnia 2020…

W związku z powyższą analizą, jedynym regulaminowym terminem rozegrania baraży o awans do III ligi gr IV, pozostają ustalone terminarzem daty 23 i 27 czerwca 2020 r.
Należy również podkreślić, że wszystkie WZPN w których konieczne jest rozegranie barażu o awans do III ligi, ustaliły ich terminy z poszanowaniem zapisów Uchwały nr III/42 z dnia 12 marca 2020 r. Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej Art. 3 pkt 4 tj do dnia 30 czerwca 2020 r.