Skip to main content

Rozmowa z Prezesem Rady Klubu ZKS Unia Tarnów Tomaszem Matyjewiczem, który na co dzień odpowiedzialny jest w mościckim klubie za pion sportu młodzieżowego. Rozmowa została przeprowadzona po nadaniu Unii Tarnów złotego certyfikatu PZPN jako jedynej Akademii Piłkarskiej w naszym mieście. 

Dwa lata temu przejmując zarządzanie szkoleniem Unii Tarnów spodziewał się Pan takich efektów w tak krótkim czasie?

Nieskromnie powiem, że tak. Początki były owszem bardzo trudne, ale wizję działalności Unii Tarnów miałem opracowaną i kolejne wprowadzane standardy narzucały nową jakość szkoleniową w naszym mieście. Fizjoterapeuta, badania motoryczne, jeden trener na 10 zawodników to wszystko daliśmy naszym drużynom na długo przed pojawieniem się certyfikacji. Dlatego certyfikacja była dla nas potwierdzeniem osiągniętych rezultatów, a nie zadaniem do realizacji. Niemniej jednak bardzo się cieszę, że nasza ciężka praca została tak szybko doceniona.

Czym zatem Akademia Unia Tarnów różni się od innych lokalnych szkółek piłkarskich?

Aby dokładnie wyjaśnić różnicę musiałby Pan odwiedzić trening innej szkółki, a następnie trening naszej drużyny. Poza wsparciem około treningowym w postaci klubowych autobusów,  klubowego fizjoterapeuty, trenera motorycznego, trenera bramkarzy, treningów indywidualnych zauważyłby Pan, iż na każdym z naszych treningów jest minimum 2 trenerów, powtarzam minimum. Bardzo dużą uwagę kładziemy bowiem na indywidualizację procesu szkolenia i wprowadzaniu zasady maksymalizacji kadry szkoleniowej przy jednoczesnej minimalizacji grup ćwiczebnych. Doskonałym przykładem jest chociażby grupa Pro żak, gdzie wyselekcjonowana grupa 8 zawodników trenuje pod okiem aż 4 trenerów. Dodając do tego fakt, iż ci chłopcy otrzymują pełny komplet sprzętu sportowego zupełnie za darmo, oraz obowiązkowo co tydzień rywalizują w turniejach i sparingach z innymi drużynami, mamy mocne argumenty, aby zapraszać do nas najzdolniejszych zawodników z całego regionu.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który wyróżnia nas na tle innych akademii to zawodowi trenerzy. Udało nam się stworzyć takie warunki pracy dla naszych trenerów, że dla większości z nich praca u nas jest jedynym zajęciem jakie wykonują w sferze zawodowej. Dzięki temu mogą w 100% poświęcić się naszym zawodnikom oraz własnemu rozwojowi co jest niezwykle istotne, albowiem tylko profesjonalnie przygotowany trener może wychować profesjonalnego zawodnika. Dlatego wysyłamy naszych trenerów na staże, organizujemy im szkolenia na miejscu, a trenerom prowadzącym klasy w Szkole Mistrzostwa Sportowego, opłacamy również kurs UEFA A.

Co powinien zrobić młody tarnowianin, aby trenować w Akademii Piłkarskiej ze złotym certyfikatem PZPN?

Oferujemy dwie drogi. Pierwsza, pełniejsza będąca najlepszym produktem szkoleniowym nie tylko w naszym mieście, ale i całym regionie, to Szkoła Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów. To nasz sztandarowy produkt, który realizujemy we współpracy z jedną najlepszych szkół w Tarnowie czyli 4 Liceum Ogólnokształcącym, dzięki czemu możemy zaproponować nie tylko profesjonalne podejście do treningu, ale również wysokiej jakości edukację szkolną. Zawodnicy są cały dzień u nas, planujemy więc każdy element ich dnia. Mamy możliwość organizacji dwóch treningów dziennie, wyjazdu na basen, zajęć karate, treningów motorycznych, zajęć tanecznych, indywidualnych i wiele, wiele więcej. Przy każdej klasie pracuje sztab szkoleniowy złożony z 6 osób. W szkole codziennie dyżuruje fizjoterapeutka, dzięki czemu powrót do zdrowia po ewentualnej kontuzji jest zdecydowanie szybszy. Ważna jest również praca nad prewencją urazów, nad tym aspektem wspólnie z fizjoterapeutą czuwa doktor Marcin Krawczyk, który jednocześnie jest odpowiedzialny za indywidualną analizę motoryczną każdego zawodnika i dostosowanie treningu do potrzeb każdej jednostki. Dobieramy również odpowiednie pory posiłków dostosowując je do cyklu treningowego danej klasy. Wszystko to przy wsparciu programu Protrainup. Tak pracują najlepsze Akademie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Czyli konieczna jest zmiana szkoły, aby trenować w Unii Tarnów?

Nie jest konieczna, Szkoła Mistrzostwa Sportowego to jedna z ofert jaką dajemy młodym zawodnikom i jest to najbardziej optymalna ścieżka dla każdego młodego człowieka marzącego o wielkiej karierze. Natomiast mamy również ofertę dla osób, które z różnych powodów nie mogą dołączyć do naszej szkoły. Treningi w godzinach popołudniowych, na których również pracujemy przy zachowaniu najwyższych standardów złotego certyfikatu PZPN, są dostosowane do cyklu dnia uczniów innych szkół. Oczywiście jest to produkt nie tak kompletny jak produkt szkolny, co wynika z czasu jaki mamy do dyspozycji z zawodnikiem. Albowiem w szkole zawodnika mamy codziennie od 8 do 16, a na treningu popołudniowym tylko 1,5 godziny i to nie każdego dnia. Dodatkowo uczeń SMS może również uczestniczyć w treningu popołudniowym, natomiast odwrotnie jest to niemożliwe. Niemniej jednak nasze treningi popołudniowe również spełniają założenia Złotej Gwiazdki PZPN i należy je porównywać z ofertami popołudniowymi innych certyfikowanych szkółek. Oferta SMS-u wymknęłą się po prostu poza wszelką konkurencję.

Gratulując złotej gwiazdki zapytam jeszcze jakie plany na najbliższą przyszłość ? 

Planów jest mnóstwo gdyż przygotowujemy się już do gwiazdki diamentowej. Sztuczne boisko to najpilniejsza potrzeba naszej akademii. Już wiemy, że musimy o nie zadbać sami, bo nie ma perspektyw, aby miasto wybudowało takie boisko w najbliższym czasie w Mościcach. Wszystkie zasoby ludzkie skierowaliśmy zatem na ten cel i liczymy, że wkrótce będziemy mogli podać pełniejszą informację w tym zakresie. Chcemy również wyremontować jedno z naszych trawiastych boisk treningowych, mamy również bardzo ambitny plan inwestycyjny dotyczący SMS, ale o nim będę mógł opowiedzieć więcej w nowym roku. Wracając do tematu sztucznego boiska w Mościcach, to póki co rozłożymy je na Arenie Jaskółka, ponieważ na 11 stycznia zaprosiliśmy najlepsze akademie piłkarskie z kraju na II Memoriał Krystiana Popieli. Wspólnie z Fundacją Dzielmy Się Uśmiechem organizujemy wielki charytatywny turniej połączony z pokazowym meczem gwiazd polskiego sportu, a wieczorem zaprosimy wszystkich na bal, podczas którego będzie można wylicytować bardzo ciekawe pamiątki, nie tylko sportowe. Dochód z całej imprezy podobnie jak w zeszłym roku przeznaczony zostanie na pomoc młodym zawodnikom w powrocie do sportu po kontuzjach lub ciężkich chorobach. Zapraszam już teraz wszystkich mieszkańców na to wydarzenie.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję również i trzymajcie za nas kciuki.

źródło: Kurier Tarnowski