Skip to main content

Popularne Jaskółki oraz Żabki będą działać razem. ZKS Unia Tarnów oraz Westovia Tarnów podpisały bowiem umowę o współpracy w zakresie odbudowy tarnowskiej piłki nożnej. Podpisana umowa sprawia, iż dwa największe ośrodki szkolące dzieci i młodzież w naszym mieście, będą pracować wg wspólnego planu szkolenia nadzorowanego przez koordynatorów Unii Tarnów, a klasy Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego otwierają się na zawodników innych klubów.

Wprowadzenie planowanych działań ma na celu wzmocnienie całego tarnowskiego środowiska piłkarskiego, wzmocni także lidera w zakresie usystematyzowanego procesu szkolenia, co w zamyśle skutkować będzie powtarzalnością sukcesu w postaci awansów do Centralnej Ligi Juniorów. W dłuższej perspektywie działania te powinny wpłynąć na możliwość uzyskania Certyfikatów PZPN przez większą ilość podmiotów tarnowskich i dzięki temu uzyskać dodatkowe zewnętrzne środki finansowe potrzebne przy prowadzenia szkolenia dla większej ilości tarnowskich podmiotów sportowych.  Uporządkowana zostanie również kwestia podmiotów wdrażających profesjonalny system szkolenia w celu osiągania wysokich wyników sportowych, oraz tych pracujących na rzecz rozwoju sportu masowego. Wszystko to w dłuższej perspektywie doprowadzi do awansu sportowego pierwszej drużyny lidera programu na poziom centralny, a pozostałych uczestników programu na poziom co najmniej makroregionalny. Co ważne awanse te będą realizowane przy ogromnym udziale zawodników z Tarnowa i okolic, co niewątpliwie przyczyni się do popularyzacji sportu w naszym mieście.

„Cieszę się przede wszystkim z tego faktu, że w Tarnowie chcemy osiągnąć coś więcej niż mamy w tej chwili, ponieważ od wielu lat trwa pewnego rodzaju zapaść piłkarska i nie mamy drużyny na poziomie zawodowym jeżeli chodzi o seniorów. Dlatego bardzo podobają mi się te działania Unii Tarnów, cieszę się, że jest wizja która powoduje to, że kiedyś w Tarnowie będziemy mogli cieszyć się ze szczebla centralnego i my jako klub z tego samego miasta podzielamy ich euforię, entuzjazm i chcemy również być częścią ich planu i wizji, a tak naprawdę wizji dla mieszkańców Tarnowa. – powiedział po podpisaniu umowy Prezes UKS Westovia Tarnów, Artur Koza.

Wstępne zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu wyraziły także pozostałe tarnowskie kluby, można zatem przypuszczać, że realizacja programu pozwoli również na niwelowanie niekorzystnych stosunków między nimi panującymi, co z czasem może przełożyć się również na zminimalizowanie kibicowskich sporów pomiędzy lokalnymi sympatykami tej dyscypliny sportu. Twórcy programu liczą również na przyciągnięcie na trybuny większej ilości rodzin z dziećmi nie tylko na mecze młodzieżowe, ale też pojedynki seniorów. Spodziewanym efektem projektu, jest także odwrócenie negatywnego nastawiania do tarnowskiej piłki nożnej części radnych i decydentów Urzędu Miasta

„Wydarzenie miało miejsce w czwartek 8 kwietnia i nie waham się powiedzieć, iż tą datę powinni zapamiętać kibice piłki nożnej w naszym regionie.  Jestem pewny, że konsolidacja tarnowskiego środowiska piłki nożnej pod skrzydłami Unii Tarnów, jest krokiem w stronę odbudowy tej dyscypliny w naszym mieście. Oczywiście na efekty rozpoczętego dziś projektu współpracy tarnowskich klubów trzeba będzie trochę poczekać, ale jestem przekonany, że przyniesie on efekt w postaci tarnowskich klubów na poziomie centralnym. Oby tylko Urząd Miasta grał w jednej drużynie z tarnowskimi klubami piłkarskimi, bo póki co wydaje się, że magistrat robi wszystko, aby utrudniać działanie tarnowskim podmiotom. Liczymy na otrzeźwienie w tym zakresie, bo niewątpliwie sytuacja w której władze miasta tworzą klubom konkurencyjnym z innych gmin i miast lepsze warunki dla ich działalności w Tarnowie niż własnym, jest ewenementem na skale nie tylko Polski ale i całego świata” – dodał Tomasz Matyjewicz, Przewodniczący Rady Klubu ZKS Unia Tarnów

Rozmowy z kolejnymi klubami będą kontynuowane również w tym tygodniu i niebawem powinny pojawić się kolejne dobre informacje związane z tym niezwykle ważnym dla rozwoju sportowej części naszego miasta projektem.